Dünya

ABD’DE KÖLELİĞİN KALDIRILMASINI SAVUNAN FREDERİCK DOUGLASS’IN HEYKELİ PARÇALANDI!

Köleliğin kaldırılmasını savunan siyahi fikir önderlerinden Frederick Douglass’ın New York eyaletinin Rochester şehrinde bulunan heykeli tahrip edildi.

Yerel polisten yapılan açıklamada, Douglass’ın Maplewood Parkı’nda bulunan heykelinin, kimliği belirsiz kişilerce kaidesinden sökülüp sürüklenerek 150 metre ilerdeki Genesee Nehri kıyısına atıldığı belirtildi.

Açıklamada, heykelin zarar gördüğü ve bütünlüğünün bozulduğu kaydedildi.

Heykelin parka konulmasına sağlayan kampanyaya öncülük eden aktivist Carvin Eison, yerel bir gazeteye verdiği demeçte, “Bu yapılan, ülke genelinde konfederasyon heykellerine karşı gösterilen tepkinin karşılığı mı? Büyük hayal kırıklığı, hayal kırıklığının ötesinde bir üzüntü duyuyorum.” ifadesini kullandı.

Eison, tamir edilmesi mümkün olmayacak derecede tahrip olan heykelin yerine yenisini koyacaklarını söyledi.

Kölelik karşıtı tarihi konuşmayı yapmıştı

Zenci bir köle kadınla, onun beyaz sahibinin oğlu olarak dünyaya gelen Douglass, 20 yaşında çalıştığı çiftlikten kaçtıktan sonra kölelik karşıtı mücadeleye ömrünü verdi. Rochester şehrinde “Northern Star” gazetesini çıkaran Douglass, katıldığı konferanslarda ve yaptığı konuşmalarda köleliğin kaldırılmasını savunan görüşlerini dile getirdi.

Irkçı Ku Klux Klan örgütüyle mücadele eden Douglass, İç Savaş’ta köleliğin kaldırılmasını savunan Kuzey eyaletleri saflarında savaştı.

FREDERİCK DOUGLASS

Douglass, 5 Temmuz 1852’de Rochester’da yaptığı, “4 Temmuz Bir Köle İçin Ne Anlama Gelir?” başlıklı konuşmayla, köleliğin kaldırılması mücadelesine tarihi bir kayıt düşmüştü.

Konuşmasında siyahi yurttaşlarını baskıya ve esarete mahkum eden bir ülkenin Bağımsızlık Günü’nü kutlamasının bir anlamı olmadığını savunan Douglass, “Bağımsızlık Günü bir köleye, daimi kurbanı olduğu adaletsizlik ve zulmü, yılın diğer günlerinden daha fazla hatırlatan bir gündür.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu