Dünya

DÜNYA ŞİMDİ DE “BEYİN YİYEN AMİP” İLE KARŞI KARŞIYA

Dünya daha koronavirüs salgınının şokunu atlatamamışken bir de “beyin yiyen amip” çıktı. ABD’nin güneyinde tespit edilen ve burun yoluyla bulaşan tek hücreli amip, beyinde enfeksiyona yol açıyor. Vakaların genellikle ölümcül olduğu belirtiliyor.

KORKU FİLMLERİNDEN FARKSIZ

Dünya şimdi de “beyin yiyen amip” kabusu ile karşı karşıya. Dehşet veren haberin geldiği yer, ABD’nin güney eyaletlerinden Florida. Eyalette bir vaka tespit edildi. Florida Sağlık Dairesi, bu vakada hastalığın nasıl bulaştığını ve hastanın durumu hakkında ayrıntı vermedi. Ancak enfeksiyonun ölümcül olması nedeniyle, Hillsborough bölgesinde yaşayanlar için uyarı yayımladı. Çeşmeler, göl, nehir, yapay göl ve kanallar gibi su kaynaklarında dikkatli olunması çağrısı yaptı.

BURUNDAN BULAŞIYOR, BEYİNDE ENFEKSİYONA YOL AÇIYOR

Tek hücreli amipin adı Naegleria fowleri. Çoğunlukla göl ve nehir gibi tatlı sularda bulunan bu tek hücreli amip, insandan insana geçmiyor. Sadece burun yoluyla bulaşıyor. Ve bulaştığında beyinde enfeksiyona yol açıyor. Burunlarına Naegleria fowleri kaçan kişilerde yüksek ateş, mide bulantısı, kusma, boyun tutulması ve baş ağrısı gibi belirtiler görülüyor. Hastalar genellikle bir hafta içinde ölüyor.

Florida Sağlık Dairesi, hastalığın çok hızlı ilerlemesi nedeniyle bu belirtilerin görüldüğü kişilerin acilen sağlık kuruluşlarına başvurmalarını istedi. Açıklamada, “Unutmayın, bu hastalık çok nadir görülüyor. Etkili bir önleme stratejisiyle güvenli bir yüzme sezonu geçirilmesinin sağlanması mümkün” denildi. Enfeksiyonunun temmuz, ağustos ve eylülde görülmesi olasılığının daha yüksek olduğu belirtildi.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu