Dünya

Dünyanın en zehirli örümceklerinden ‘Argiope lobata’ Türkiye’de görüldü

Dünyanın en zehirli örümcekleri arasında gösterilen ‘Argiope lobata’ Sivas, Tokat ve Malatya'nın ardından Eskişehir'de de görüldü.

Sivas kent merkezinde yaşayan Güney Nair, ailesi ile doğa yürüyüşüne çıktı. Bir süre yürüyüş yapan Nair, yerde büyük bir örümcekle karşılaştı. Ne tür bir örümcek olduğunu bilmeyen Nair, örümceğin fotoğraf ve videosunu kayda aldı.

Nair eve geldiğinde örümcek hakkında araştırma yaptı ve ‘Argiope lobata’ isimli örümcek olduğunu öğrendi.

Dünyanın en zehirli örümcek türlerinden biri olduğu bilinen bu örümceklerin güçlü zehri ile insan vücudundaki sinir hücrelerini öldürerek can kayıplarına neden olduğu söyleniyor.

“DİKKAT ÇEKİCİYDİ”

Güney Nair, örümceğin dikkat çekici olduğunu söyleyerek, “Dikkat çekiciydi. Ülkemizde nadiren görüldüğünü ve son zamanlarda Eskişehir ve Malatya’da da gözlemlendiğini öğrendim. Yurttaşlarımızın uyarıldığını öğrenince her ne kadar akademik anlamda uzmanlık alanımız olmasa da sorumlu yurttaşlar olarak çevremizde yaşayanların zarar görmemesi düşüncesiyle bu örümcek hakkında ilgilileri ve yetkilileri bilgilendirme gereği duyduk” dedi.

SİVAS’TAN SONRA TOKAT’TA DA GÖRÜLDÜ

‘Argiope lobata’ örümceği Sivas’tan sonra Tokat’ta da görüldü.

Tokat’ın Reşadiye ilçesinde yaşayan bir vatandaş evinden çıktıktan sonra yol kenarındaki duvarda bulunan örümcek dikkatini çekti. Örümceğin videosunu çeken vatandaş internetten aldığı bilgilerde gördüğü örümceğin dünyanın en zehirli örümcekleri arasında olduğunu öğrendi.

MALATYA’DA DA GÖRÜLDÜ

Malatya’nın Kale ilçesinde de “argiope lobata” türüne rastlandı.

Kale Belediye işçisi Turgut Karakuş, Salkımlı Mahallesi’nde daha önce hiç görmediği bir örümcekle karşılaştı.

Durumun bildirilmesi üzerine İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mesut Cem Karaca ve veteriner ekipleri, Salkımlı Mahallesi’ne giderek, dünyanın en zehirli örümceklerinden birisi olan “argiope lobata” türünü yerinde inceledi.

TÜRKİYE’DE İKİ TÜRÜ OLDUĞU BİLİNİYOR

Karaca, örümceğin kolay kolay insanlara saldırmadığını söyleyerek, böcekte bulunan zehirin “nörodejeneratif” hastalığında kullanıldığını, Türkiye’de iki türü olduğu bilinen, dünya genelindeyse Afrika, Asya ve Güney Avrupa’da yaşam alanı bulunan örümceğin ender rastlanan bir tür olduğunu kaydetti.

ESKİŞEHİR’DE DE GÖRÜLDÜ

Ülkemizde farklı illerde görüntülenen argiope lobata türü örümcek, bu kez de Eskişehir’de görüldü.

Çifteler ilçesinde bir vatandaş tarafından görüntülenen “loblu örümcek” olarak da bilinen örümcek, tedirginlik oluşturdu.

Birçok örümcek türüne göre daha iri olan argiope lobata, dış yapısı ile de dikkat çekiyor.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu