Dünya

Libya’daki selde 20 bine yakın insanın öldüğü tahmin ediliyor

Libya’nın doğusunu etkileyen fırtınada iki barajın çöktüğü Derne kentinin belediye başkanı, sel felaketinde 20 bine yakın insanın ölmüş olabileceğini söyledi.

Belediye başkanı Abdulmenam Al-Ghaithi, Suudi TV Haber kanalı Al Arabiya’ya yaptığı açıklamada, iki barajın insanlar uyurken yıkılması nedeniyle 18 bin ila 20 bin kişinin öldüğü tahmininde bulundu.

Yetkili, bu rakamı bölgede yaşayan insan sayısına dayandırdı.

Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan’da onlarca kişinin ölümüne yol açan Daniel Fırtınası, Pazar günü de Libya’nın doğusunda binlerce kişinin hayatını kaybettiği ağır bir yıkıma neden oldu.

Sivil Havacılık Bakanı ve Doğu Libya Yönetimi Acil Durum Komitesi Üyesi Hichem Chkiouat, Çarşamba günü ölü sayısının 5.300’ü geçtiğini söyledi.

Birleşmiş Miletler, Libya’daki yerel kaynaklara dayanarak kayıp sayısının 10 bine yaklaştığını açıklamıştı.

Uluslararası yardım çabalarının hız kazandığı ülkede Mısır, Türkiye, Tunus, Katar, İtalya, İspanya kurtarma ekipleri bölgeye ulaştı.

BBC’ye konuşan İbrahim Özer, “Seller, orman yangınları ve depremler de dahil olmak üzere pek çok felaket gördüm ama bu seferki oldukça farklı” dedi.

Libya’nın doğusunda yaklaşık 90 bin kişinin yaşadığı liman kenti Derne selden en fazla etkilenen kent oldu.

Trablus merkezli hükümet yetkilileri, kentte iki barajın yıkılması ve sele yol açması konusunda soruşturma başlatılması çağrısı yaptı.

Barajların bakım ve onarımının uzun yıllar aksatıldığına dair eleştiriler gündeme gelmişti.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu