Dünya

MELBOURNE’DE İKİNCİ DALGA KORKUSU!

Avustralya’da yeni tip koronavirüsün (COVID-19) yayılmasını önlemek için yasak ve kısıtlamalarda hafifletme çalışmaları sürerken, geçerli nedenler dışında kısmi sokağa çıkma yasağının uygulandığı Melbourne’de 66 kişi daha virüse yakalandı.

Victoria Eyalet Başbakanı Daniel Andrews, Sağlık Bakanı Jenny Mikakos ile düzenlediği basın toplantısında, eyaletin başkenti Melbourne’deki COVID-19’un yayılmasına yönelik gelişmelerle ilgili açıklamada bulundu.

Başbakan Andrews, virüsün yoğun olarak görüldüğü Melbourne’deki bazı semtlerde, geçerli nedenler dışında, sokağa çıkma yasağının dün yürürlüğe girmesinin ardından, bir önceki gün 77 olan yeni vaka sayısının daha fazla test yapıldığı halde bugün 66’ya düşmesinin sevindirici olduğunu söyledi.

Victoria eyaletinde 442 aktif vaka bulunduğunu ve bunlardan 6’sının yoğun bakımda, 23’ünün ise hastanelerde tedavi altında olduğunu aktaran Andrews, “Açıkçası Victoria toplumundan ve özellikle sıcak bölgelerde bulunanlardan çok şey istiyoruz. Eğer kendinizi iyi hissetmiyorsanız test olmanız konusu hala önemini koruyor.” ifadesini kullandı.

Melbourne’de posta kodlarıyla “sıcak bölgeler” olarak tanımlanan 36 semtte, dünden itibaren “egzersiz ve tedaviye gitmek, okula veya işe gitmek, yakınlarının bakımıyla ilgili sorumluluklarını yerine getirmek, yiyecek ve diğer temel ihtiyaç malzemesi satın almak” dışında 29 Temmuz’a kadar sokağa çıkmak yasaklandı.

Virüsün görüldüğü semtlerde 10 bin kişi testi reddetti

Yasakların uygulandığı 300 binden fazla nüfusun bulunduğu semtlerde, görevlilerin 95 bin evi ziyaret ettiğini ve 164 binden fazla kişinin COVID-19 testi yaptırdığını bildiren Sağlık Bakanı Mikakos, 10 bin Avustralyalının test olmayı kabul etmediğini açıkladı.

Raporlara göre, virüs testinin ‘‘komplo’’ olduğu gerekçesiyle reddedildiği yönünde bilgiler aldıklarını ve bunu analiz edeceklerini kaydeden Mikakos, “Aldığım rapor, bazı insanların yeni tip koronavirüsün bir komplo olduğuna ya da onlar üzerinde etkili olmayacağına inanmalarından kaynaklanıyor.” dedi.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu