Kıbrıs

ALİ ÖZMEN SAFA’DAN AÇIK MEKTUP

SAFA Grup Yönetim Kurulu Başkan Ali Özmen Safa’dan açık mektup:

“Sahibi olduğum Star Kıbrıs ve Ada TV’nin İmar Planı sürecinde İskele bölge halkının menfaatleri doğrultusunda yaptığı dürüst yayın nedeniyle söz konusu medya şirketlerinin de içinde bulunduğu Safa Grup, iktidarın bir kanadı tarafından hedef haline getirilmiştir. Başta İngiltere olmak üzere  dünyanın değişik ülkelerinde sayısız yatırımlara imza atmış bir Kıbrıslı Türk olarak vatanıma dönerken, tek hedefim bu halkın hak ettiği yere yükselmesiydi. Ancak yıllar süren mücadelemizde şunu gördük. Adaletli bir yönetim için önce adaletli bir siyasetçi ve adaletli bir hizmet gerekir. Adaletli siyasetin olmadığı bir toplumun ileri gitmesi ise imkansızdır. Sahibi olduğum Star Kıbrıs ve Ada TV’nin doğru ve tarafsız haberciliği nedeniyle bundan sonra yapmak istediğim 200 milyon Sterlin’i aşan yatırımlarımı engellemeye çabalayan Sayın Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay ve Sayın İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, sadece bana değil bu halka da en büyük düşmanlığı yapmaktadır.


Açıkça basını susturmaya çabalayan iki bakanın bu haksız tutumu karşısında tüm basın yayın kuruluşlarını, meslek örgütlerini ve siyasi partileri, demokratik bir hukuk devletinin olmazsa olmazı olan basın özgürlüğünü savunmaya çağırıyoruz.

Bugün bize yapılan bu haksız tutum karşısında mücadele etmek en başta bu ülkeye ve demokrasiye borcumuzdur. Kendimize sormamız gereken şudur. Hepimizin bildiği o hikayede olduğu gibi “çakal sürülerinin” saldırdığı sürüde sarı öküzü kurban veren bir toplum mu olacağız? 

Yoksa o “çakal sürülerine” sarı öküzü vermemek için mücadele mi edeceğiz? Aslında bütün mesele buradadır. Hikayede olduğu gibi yarın “En başta o sarı öküzü vermeyecektik” diye pişman olmamak ve adaletin bir gün hepimizin ihtiyaç  duyacağı en önemli kavram olduğunu unutmamak için uyanmalıyız…

Bugün bizi susturan yarın diğer basın kurumlarını susturur.  Demokratik mücadele, sağıyla, soluyla, işadamıyla, işçisiyle, siyasi partileriyle, sivil toplum kuruluşlarıyla bir bütündür.

Basın susturuluyor. 


Bu nedenle tüm demokratik kurumları bizim için değil, ülke demokrasisi için, intikam siyaseti güden iktidar anlayışla mücadele etmeye çağırıyoruz.”

Diğer Haberler

Başa dön tuşu