Kıbrıs

ÇAĞ-SEN İLE MELMAN-HAVALI MARKET ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI

Melman Havalı Market Direktörlüğü ile Kıbrıs Türk Devlet Çalışanları Sendikası (Çağ-Sen) arasında protokol imzalandı. Yürürlükteki Toplu İş Sözleşmesi’ne ek olarak imzalanan protokol ile Melman Havalı Market çalışanlarının maaşlarına artış yapıldı. 1 Temmuz 2020 tarihinden başlayarak yürürlüğe giren ek protokol ile brüt maaşlara en az 100,00 (yüz) TL, en fazla 200,00 (iki yüz) TL artış getirildi.

Serdarlı’da bulunan Melman Havalı Market idari bölümünde yapılan törende konuşan Direktör Mehmet Salih Havalı, fedakârca çalışan işçilerin haklarını vermekten büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti. Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok tehlikeli bir salgının yaşanmakta olduğuna dikkati çekem M. S. Havalı, yönelik yasaklarının uygulandığı günlerde onca riske karşın görev yapan işçinin hakkını vermenin işletmeleri için onur olduğunu belirtti. Sendikalı ve Toplu İş Sözleşmeli işçi çalıştırmanın işletme için bir olumsuzluk olmadığını ifade eden Havalı, tersine verimliliği artıran bir unsur olduğu nedeniyle son derece olumlu olduğunu söyledi.

İmza töreninde konuşan Sendika Başkanı Mehmet Davulcu, salgını öne süren hükümetin ilk icraatının kamu çalışanları ve emeklilerin maaşlarından kesinti yapmak ve hayat pahalılığı ödeneği hakkının kaldırılması olduğunu belirterek, yılsonu ödeneği olan 13’ncü maaşların da iptal edildiğini hatırlattı. Çağ-Sen ‘in örgütlü olduğu iş yerlerinde yarıyıl için maaş düzenlemesi yaptıklarını söyleyen Mehmet Davulcu, işçi memnuniyetinin verimliliği artırdığı gerçeğinin işverenlerce de görülmüş olmasından memnuniyet duyduklarını söyledi. Konuşmasında özel işverenlerine yönelik olarak işçilerin sendikalaşmasından korkmak bir yana teşvik bile etmelerini önerdiğini söyleyen Çağ-Sen Başkanı Davulcu, özel sektör işçilerine de en kısa zamanda sendikalardan birine üye olma çağrısı yaptı.

Özellikle market pazarlama sektöründe çalışan işçilere seslenen Davulcu, bu alanda en tecrübeli sendika olan Çağ-Sen’e katılmaları davetinde bulundu.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu