Kıbrıs

ÇAVUŞOĞLU: “MÜLAKAT YAPILAMAZSA SIRAYA GÖRE ATAMA YAPILABİLİR”

Genel Kurul’da sonraki sözü Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu aldı. CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’a yanıt veren Çavuşoğlu, KHK’nın öğretmen sınavlarıyla ilgili takvimi çalıştırıp çalıştırmayacağı konusunda birçok söylem üretildiğini dile getirdi.

Öte yandan kendilerinin 6 Haziran’da, KHK üyelerinin eksik olduğu bir dönemde, komisyon üyeleriyle görüştüklerini dile getiren Çavuşoğlu, Maliye’den yetkileri alarak münhalin ilanıyla ilgili prosedürü başlattıklarını kaydetti.

6 Haziran’daki görüşmede, eğer 3 Temmuz’a kadar nakiller de yapılabilirse bu sınavların yapılabileceğiyle ilgili bir görüş alışverişinde bulunulduğunu anlatan Çavuşoğlu, nakil listeleri için yoğun çalışmalar yapıldığını dile getirdi.

Bunun yanında teknik olarak tüm branşlardan birer münhal ilan ettiklerini dile getiren Çavuşoğlu, bu sınavın yapılması halinde eğer seçim yasakları nedeniyle mülakat yapılamayacak olursa sıraya göre atama yapılabileceğini ifade ettiklerini anlattı.

“Her kim ki geçici öğretmenlikten siyaset yapabileceğini düşünür, kaybeder” diyen Çavuşoğlu, geçici öğretmenliklerle ilgili kimsenin ileri geri konuşmamasını istedi, hükümetten gelip geçen hiç kimsenin sıralama yöntemine gitmediğini söyledi.

Bunun üzerine Meclis’te tartışma çıktı.

Bakan Nazım Çavuşoğlu, ülkenin tarihinde hakkı teslim edilmesi gerekenler olduğunu ancak bugüne kadar sadece Mehmet Ali Talat’ın sıralama sınavı yaptığını, ikincinin de kendisi olduğunu ifade etti ve bu sıralama sınavının devamını çok istediklerini anlattı.

“Bu sorun hepimizin ortak sorunudur” diyen Çavuşoğlu, “Geçici öğretmenlikten murat ettiğim hiçbir siyasi gelecek yoktur” dedi ve atanan bazı öğretmenlerin bazılarının eğitimde çok fayda sağladığını, birçoğunun da arzu edilen faydayı sağlayamadığını dile getirdi.

Çavuşoğlu, bu bağlamda müfettiş sayısındaki azlığa işaret etti.

Geçen yıl yine öğretmen atamalarının gecikmesiyle ilgili büyük mücadele verdiğini dile getiren Çavuşoğlu geçici öğretmenlikler üzerinden siyaset yapma düşünceleri olmadığını vurguladı.

Bunun üzerine CTP Genel Başkanı Erhürman yerinden söz alarak kendisini öyle bir şeyle suçlamadığını söyledi.

Çavuşoğlu tüm siyasi partilerin olduğu bir komisyon kurulsa bile benzeri tartışmaların yaşanacağını kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da yerinden söz alarak geçen Cuma öğleden sonra KHK Başkanıyla kendisinin de görüştüğünü, rahatsızlığını dile getirdiğini ve bu sınavın mutlaka yapılması gerektiğini söylediğini ifade etti.

Özersay, KHK Başkanı’nın bazı sıkıntılar olduğundan bahsettiğini ancak dört koldan çalışılırsa bunun mümkün olabileceğini dile getirdi.

Bu konu üzerinden siyaset yapacak bir eğitim bakanı olmaması gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu, öğretmenlerin mesleki yetersizlik göstermesi halinde bunun öğrencilere vereceği zarara işaret etti.

Seçim yasaklarına kadar olan sürenin 30 günden az olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, sürecin en iyi şekilde yönetilmesi için elinden geleni yapacağını kaydetti.

Sendikaların eylemine işaret eden Çavuşoğlu, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’ndan kaynaklanan hiçbir gecikme olmadığını, hükümetin de böyle bir politikası bulunmadığını dile getirdi.

Yerinden söz alan TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit de kendi dönemlerinde yaptıkları uygulamalara değindi, bir iki istisna dışında listelere bakılarak geçici öğretmen atadıklarını anlattı.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu