Kıbrıs

DAÜ ÇALIŞANLARI REKTÖRÜNÜ SEÇİYOR

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde (DAÜ) Prof. Dr. Necdet Osam’ın istifasıyla boşalan rektörlük için seçim (eğilim yoklaması) yapılıyor.

Saat 8.30’da başlayan ve 15.30 sıralarında tamamlanacak seçimde adaylığı kabul edilen Prof. Dr. Turgay Avcı, Prof. Dr. Aykut Hocanın, Prof. Dr. Mustafa İlkan, Prof. Dr. Dennis A. Siginer, Prof. Dr. Ahmet Sözen ve Prof. Dr. Vedat Yorucu yarışıyor.

DAÜ Yasasında rektörlük için seçim maddesi bulunmaması nedeniyle  Senato, rektör adayının demokratik yoldan seçilmesi için DAÜ’de tüm çalışanların ve öğrenci temsilcilerinin katılımıyla eğilim yoklaması gerçekleştiriyor.

Buna göre eğilim yoklamasında 1330 DAÜ çalışanı ve 14 öğrenci temsilcisi  oy kullanacak.

DAÜ Merkezi Derslikler binasında 6 sandıkta oy kullanılacak. Kovid 19 salgını nedeniyle yurt dışında olup ülkeye dönemeyenler veya riskli gruplarda olan 42 seçmen on-line oy kullanacak.

On-line seçimde  DAÜ’de görevli operatörler seçmenle bire bir  irtibat kuracak ve kimlik tespiti yapacak. Seçmen daha sonra kendisine gönderilen kod ile internet ortamında oyunu kullanabilecek.

%50 OY ALINAMAMASI HALİNDE PAZARTESİ İKİNCİ TUR SEÇİM YAPILACAK

Seçimi kazanacak adayın yüzde 50+ oy alması gerekiyor. Adayların seçimi kazanacak gerekli oyu alamaması durumunda en çok oy alan iki aday arasında pazartesi günü ikinci tur seçimi yapılacak.

Seçimde öğretim üyelerinin oylarının ağırlığı yüzde 64, öğretim görevlilerinin yüzde 24, DAÜ personelinin yüzde 10 ve öğrenci temsilcilerinin ise yüzde 2 olarak hesaplanacak. 

TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan Rektör Adayı Saptama Komitesi  (RASK) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Uyguroğlu, DAÜ Yasasında rektörün seçimle belirlenmesi maddesi bulunmamasına rağmen rektör seçiminin daha demokratik olmasını sağlamak amacıyla Senato’nun  bir süreden beridir  iradesini DAÜ çalışanına devrederek eğilim yoklaması gerçekleştirdiğini; seçim sonuçlarının saat 18.00 sıralarında açıklanmasını beklediklerini belirtmiş, hiçbir adayın rektörlük için gerekli oyu alamaması durumunda pazartesi günü en çok oy alan iki aday arasında ikinci tur seçimi yapılacağını kaydetmişti.

Uyguroğlu,  seçimi kazanacak olan adayın salı günü Senato’da oylanmış olacağını da belirtmişti.

DAÜ Yasasına göre DAÜ’de rektör, Senato’nun önerisi ve Vakıf Yöneticiler Kurulunun onayıyla belirleniyor.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu