Kıbrıs

DEZENFEKTAN SEÇERKEN DİKKAT: EL DEZENFEKTANLARINDAKİ METANOL ZARARLI OLABİLİR

Koronavirüsten korunmak için uygun bir el dezenfektanı arıyorsanız, içeriğinde bulunan maddelere de göz atmanızda fayda var. Bazı dezenfektanlarda bulunan bir madde sağlığımız için zararlı olabilir. Bu ürünler kalıcı körlüğe, komaya ve hatta ölüme bile neden olabiliyor. ABD’deki Gıda ve İlaç İdaresi, bazı el dezenfektanlarında bulunan ve bir tür bitkisel alkol olan metanolün, cilt tarafından emildiğinde zararlı olabileceğini belirtti.

bitkisel bir alkol olan metanol insan sağlığı için zararlı olabilir. ABD’deki Gıda ve İlaç İdaresi, metanol içeren el dezenfektanlarını inceledi. Kurum, ABD’de 9 adet el dezenfektanı markasında metanol olduğunu ortaya çıkardı.

Bitkisel bir alkol olan metanol insan sağlığı için zararlı olabilir. ABD’deki Gıda ve İlaç İdaresi, metanol içeren el dezenfektanlarını inceledi. Kurum, ABD’de 9 adet el dezenfektanı markasında metanol olduğunu ortaya çıkardı.

Metanol, cilde temas ettiği zaman toksik bir madde görevi görüyor ve zehirlenmeye yol açıyor. Metanol zehirlenmesi sonucunda şu sorunlar ortaya çıkabiliyor:

Mide bulantısı
Kusma
Baş ağrısı
Bulanık görme
Kalıcı körlük
Nöbetler
Koma
Sinir sistemine kalıcı hasar ve hatta ölüm

 
Gıda ve İlaç İdaresi’ne göre en çok risk altında bulunanlar, yanlışlıkla bu ürünleri yutabilecek olan küçük çocuklar.

El dezenfektanı kullanıyorsanız, metanol içermeyen ve en az yüzde 60 etanol içeren bir ürün kullandığınızdan emin olun. El dezenfektanı haricinde en iyi temizlik ellerini en az 20 saniye sabun ve suyla yıkanması.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu