Kıbrıs

“EKİMDEKİ SEÇİMİN AĞUSTOSTAKİ SEÇİME GÖRE DAHA RİSKLİ OLACAĞI ORTADA”

Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi partilerin başkanları ile görüşen Akıncı, görüşme sonrasında basına açıklama yaptı. Cumhuriyet Meclisi’nde haziran ayı sonuna kadar bir düzenleme yapılmasıyla 45 günlük takvimin çalıştırılabileceğini, ilk turun 16 Ağustos, ikinci turun da 23 Ağustos’ta yapılabileceğini belirten Akıncı, “Ekimdeki seçimin ağustostaki seçime göre daha riskli olacağı ortada. Halkın sağlığını düşünerek, toplumun ekonomik geleceğini de dikkate alarak, seçimin yapılarak gündemden çıkarılması gerektiğini değerlendiriyorum” dedi.

11 Ekim tarihini de Meclisin belirlediğini, Cumhurbaşkanlığı seçimi daha erken tarihte olacaksa bunu da Meclisin belirleyeceğini kaydeden Akıncı, siyasi partilerin de bu öneriyi kendi içinde değerlendireceğini ancak genellikle değişikliğe sıcak bakılmadığını belirtti.

Akıncı, kabineyle ilgili bugün kendisine iki değişiklik sunulduğunu, Turizm Bakanlığı’na Kutlu Evren’in, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na da Aytaç Çaluda’nın önerildiğini belirten Akıncı, dokunulmazlığı kaldırılan Çaluda için Başsavcılıktan görüş aldığını söyledi.

Akıncı, “Çalışma Bakanlığı’ndaki müdürlüğü döneminde hakkında böyle iddialar olan birinin bu makama bakan olarak atanmasını onaylayamazdım” dedi.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu