KıbrısKöşe Yazıları

HER ŞEYE İTİRAZ

Köşe yazarımız Muslu Akgüney’in kaleminden….

Merhaba değerli okurlarım.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkan Yardımcısı Fuat Oktay geçtiğimiz hafta katılmış olduğu bir canlı yayında “KKTC’yi bir cazibe merkezine dönüştürebiliriz. Öyle bir adaya dönüştürürüz ki bölgesinin Singapur’u olur”, şeklinde bir açıklama yapmıştı. Bu açıklamaya, bilinen bazı çevrelerden tepkiler geldi. Her zamanki gibi yine Türkiye ortaya bir görüş attı ve bu çevrelerin zoruna gitti. Her şeye itiraz ettikleri gibi buna da itiraz ettiler.

Peki nasıl bir yer bu Singapur? Önce kısaca ona bakalım.

Singapur Cumhuriyeti, yaklaşık 5.7 milyon nüfusa sahip (bu nüfusun 3.9 milyonu Singapurlu gerisi yabancı), Malay Yarımadası’nın güney ucunda, ekvatorun 137 kilometre kuzeyinde yer alan 721.5 km² alan üzerine kurulu bir ada ülkesidir. Kişi başına düşen milli gelir 39.000 dolar civarındadır.

Yere çöp atmanın, bağırıp çağırmanın, korna çalmanın, sakız çiğnemenin hatta ülkeye sakız sokmanın, sokakta su dışında içecek içmenin, arabayı kirli bırakmanın, yere tükürmenin ve daha birçok yasağın büyük cezalarla ödendiği bir ülkedir Singapur.

İş gücünün sadece %2’si tarım sektöründe. Ekonomisinin büyük bir kısmı endüstri ve ticarete dayalı ayrıca lokomotif sektörlerinden birisi de turizm. Halkının %95.4’ü okur yazar. Yani eğitim oranı yüksek. Parlamenter sistemle yönetilir ve Cumhurbaşkanını 6 yıllığına halk seçer.

Singapur, dışarıdan bakıldığında yüksek ve modern binaları ile bir beton yığını olarak görülebilir. Ancak gerçekte ülke topraklarının neredeyse yarısı bitki örtüsü ile kaplıdır. Yeşillik şehrin hemen hemen her yerine yansımıştır. 1859 yılında yapılan botanik bahçeleri bugün hem koruma altına alınmakta hem de artırılmaktadır. Havaalanında bile orman, botanik bahçe ve kelebek tarlasıyla karşılaşılan doğa dostu bir ülkedir.

Evet, bu kısa Singapur bilgisinden sonra bir de bizim buna itiraz eden siyasilerimize bakalım, ne diyorlar? “Burası Kıbrıs”. Evet burası Kıbrıs, bizi bırakın haksızlıklar, kokuşmuşluk, rüşvet, torpil, yan gelip yatarak para kazanma, işe göre adam değil adama göre iş yaratma ve daha bir çok düzensizlikle yaşayalım. Neyimize bizim Singapur? Hangi kafalarla Singapur olacağız? İktidara gelen her partinin sadece kendini ve taraftarlarını düşündüğü, düzen getirecek diye yapılan imar planı ve emirnamelerde torpillilerin arazilerinin ön planda olduğu, tarım arazilerini memurların ekip biçtiği, Memurun hakkı ile özel sektördeki işçinin hakkının eşit olmadığı ve saymakla bitmeyen bir çok haksızlığın barındığı ve oy uğruna desteklendiği kafalarla mı Singapur olacağız? Bize Singapur 100 beden büyük, bu zihniyetlerle biz hiçbir yere varamayız.

Bize ortak akıl lazım, bize ülkesinin geleceğini düşünen siyasetçiler lazım, bize oy veya ceplerini doldurma uğruna değil, vatan evlatlarının geleceği uğruna çalışan bakanlar lazım. Bize sallanıp silkelenip kendimize gelme lazım.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu