Kıbrıs

Hristodulidis, Guterres’le görüştü

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis, Kıbrıs sorununda bir özel temsilci atanması ve üçlü bir görüşmenin yapılması konusunda BM Genel Sekreteri ile aynı çizgide olduklarını belirtti.

Kıbrıslı Rum lider Hristodulidis, New York’ta BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’le görüştü.

Görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Hristodulidis, Guterres’in yarın TC Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile görüşeceğine dikkati çekerken müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik perspektifleri inceleyecek bir şahsiyetin (özel temsilcinin) atanmasını açıklayacak  bir üçlü görüşmenin yarın bile yapılmasına hazır olduğunu söyledi.

BM Genel Sekreteri’nin niyetleri konusunda kendisini bilgilendirmesinden memnun olduğunu söyleyen Hristodulidis şu ana kadar herhangi bir sonucun alınmadığını ve “diğer tarafın yanıtının bulunmadığını” ifade etti.

Hristodulidis açıklamasında ayrıca, BM Genel Sekreteri’nin, AB’nin güçlü ülkelerinin Genel Sekreter ile yaptıkları görüşmeler sırasında Kıbrıs sorununu ve müzkerelerin yeniden başlaması gerekliliğini ortaya koyduğunu, kendisine iletmesinin de önemini vurguladı.

Guterres’in üçlü görüşme ve Tatar’a davette bulunma niyetinin olup olmadığı sorusu üzerine Hristodulidis, böyle bir çağrıyı zaten yaptığını ancak olumsuz yanıt alındığını belirterek yarın (Genel Sekreterin) ilk  önce TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme gerçekleşmediğinden TC Dışişleri Bakanı ile bir görüşme yapacağını ifade etti.

Hristodulidis, “Guterres’in BM Genel Kurul çalışmaları çerçevesindeki temaslarının tamamlanmasının ardından Kıbrıslı Türk lider Ersin Tatar ile görüşeceğini” söyleyen Hristodulidis, kendisinin yarın da burada (New York’ta) olduğunu ve üçlü görüşmeye hazır olduğunu yineledi. Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’e BM binasında Dışişleri Bakanı Konstantinos Kombos, Hükümet Sözcüsü Konstantinos Letimbiotis, Rum müzakereci Menelaos Menelau ve Güney Kıbrıs’ın BM’deki Daimi Temsilcisi Andreas Hacıhrisanthu eşlik etti.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu