Kıbrıs

“HÜKÜMET KARARLARINI DEĞİŞTİRDİ”

“GEREKLİ TEDBİRLERİ ALMAK SURETİYLE TÜM GEÇİŞ KAPILARI ÇALIŞIR HALE GETİRİLMELİ”

“BİLİMSEL GERÇEKLİKTEN UZAK, İŞBİRLİĞİ VE KOORDİNASYONU GÖZETMEYEREK ATILACAK HER ADIMIN, HEM TOPLUMUMUZA, HEM DE TOPLUMLARARASI İLİŞKİLERE ZARAR VERECEĞİ AŞİKÂRDIR”

(T.A.K.): Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta iki taraf arasındaki tüm geçiş kapılarının, bilimsel veriler dikkate alınarak ve gerekli tedbirleri almak suretiyle, çalışır hale getirilmesinin en uygun çözüm olduğunu belirtti.

Geçiş kapıları konusunda atılacak her adımın toplum sağlığını koruyacak ve toplum yararına olacak şekilde bilimsel veriler esas alınarak gerekli koordinasyon ve karşılıklı makul düzenlemelerle hayata geçirilmesi gerektiğini yineleyen Akıncı, “Bilimsel gerçeklikten uzak, işbirliği ve koordinasyonu gözetmeyerek atılacak her adımın, hem toplumumuza, hem de toplumlararası ilişkilere zarar vereceği aşikârdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, bugün yaptığı yazılı açıklamada, kara sınır kapılarının açılmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Akıncı, işin başından beri geçiş kapılarına ilişkin rotayı sağlığın çizmesi, siyasetin de bunu takip etmesi gerektiğini söyleyerek geçişlerin kademeli ve kontrollü bir şekilde başlaması, hükümetin de bu husustaki tavrını sağlık ve bilimi esas alarak netleştirmesi gerektiğini vurguladığını kaydetti. Akıncı, “Geçişler konusunda hem Rum tarafı, hem de BM ile sağlıklı bir işbirliğine gidilebilmesi ve karşılıklı makul tedbirler alınabilmesi için İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi ve ilgili Bilim Kurullarının rehberliğinde kendi içimizde eşgüdüm sağlamamızın ne kadar önemli olduğu hepimizin malumudur” dedi.

Hükümetin böylesi bir dönemde bile ortak akıl ve bilimsel temelde hareket etmek yerine, gereksiz siyasi inatlaşmalarını sürdürdüğünü kaydeden Akıncı, şöyle devam etti:

“Rum Lider Nikos Anastasiadis ile telefon görüşmemizde 8 Haziran itibariyle ilk aşamada öncelikli grupların aşamalı ve koordineli bir yaklaşımla geçişlerin başlaması hususunda bir anlayış birliğine varmıştık. İki Toplumlu Sağlık Komitesi’nde bulunan uzmanların mevcut epidemiyolojik verilerle geçişlerin başlayabileceği yönünde olumlu görüşü olmasına rağmen, hükümetin tutumu nedeniyle bu anlayış birliği hayata geçirilememişti. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun da görüşü olumlu olmasına rağmen hükümet bunu da ne yazık görmezden gelmiş ve hatta Kurul görüşünü çarpıtma yönüne gitmişti”

“HÜKÜMET KARARLARINI DEĞİŞTİRDİ”

Hükümetin daha sonra aldığı kararları yine değiştirerek, ilk önce 14 Haziran tarihinden itibaren Güney’de çalışanlara geçiş izni verileceğini, ancak geri dönerlerse 14 gün karantinaya alınacaklarını dolayısıyla geri dönmeyip orada kalmaları gerekeceğini açıkladığına işaret eden Akıncı, daha sonra bu kişilerin karantinasız geri dönmesine izin verildiğini anımsattı.

Akıncı, “Gelinen aşamada, Rum tarafı geçişler ile ilgili 21 Haziran’dan itibaren bazı koşullara bağlı olarak 9 geçiş kapısının 8’inden geçişlerin başlayabileceğini açıklamıştır. Hükümetimiz ise KKTC ve Güney Kıbrıs vatandaşlarının geçişleri için daha önce açıklamış oldukları 1 Temmuz kararını 22 Haziran tarihine alarak ancak 5 kapıdan geçişlerin yapılabileceği yönünde yeni bir karar üretmiştir” dedi. 

“CUMHURBAŞKANLIĞI İLE KOORDİNELİ GİTMEKTEN KAÇINDILAR”

Cumhurbaşkanı Akıncı, hükümetin, içinde bulunulan ortamdan dolayı yıllardan beridir geçiş kapılarıyla ilgili konuların koordinasyonunu sağlayan Cumhurbaşkanlığı ile koordineli gitmekten kaçındığını ve bunun tam bir kaosa neden olduğunu kaydetti.

“Rum tarafı Lokmacı geçiş kapısını açmazken, Kıbrıs Türk tarafı Lokmacı’yı açmış; Kıbrıs Türk tarafı Ledra Palace geçiş kapısını açmazken, Rum tarafı söz konusu kapıyı açmıştır. Hükümetimiz Mağusa bölgesi için son derece önemli olan Derinya geçiş kapısını açmazken, Beyarmadu ve Akyar kapılarını açtığını açıklamıştır. Rumlar için insani açıdan son derece önemli olan Yeşilırmak geçiş kapısının açılması yönünde hükümet tarafından adım atılmazken, Rum tarafı da Kıbrıslı Türk esnaflar için çok önemli olan Lokmacı kapısını kapalı tutmuştur”

“TOPLUMUMUZA ZARAR VEREN BİR NOKTAYA GELİNDİ”

Cumhurbaşkanı Akıncı, seçim atmosferi içerisinde Cumhurbaşkanlığı’nı dışlamak için yapılan tüm bu yanlışların, topluma zarar veren bir noktaya geldiğine işaret ederek, seçim konusunun bir an önce temize havale edilmesinin ne kadar gerekli olduğun bir kez daha ortaya çıktığını kaydetti.

Akıncı, şöyle devam etti:

“Gelinen aşamada, bilimsel veriler dikkate alınarak gerekli tedbirleri almak suretiyle iki taraf arasında tüm geçiş kapılarının çalışır hale getirilmesi en uygun çözüm olacaktır. Verilere bakıldığında, her iki tarafın da en ciddi tedbirleri adaya girişlerde alması gerektiği ortadadır. Geçişlerle ilgili alınacak tüm kararların bilime dayalı olması gerektiğinin altını bir kez daha çizerek, herkesi izledikleri siyaseti yeniden gözden geçirmeye davet ederim. Bilimsel gerçeklikten uzak, işbirliği ve koordinasyonu gözetmeyerek atılacak her adımın hem toplumumuza hem de toplumlararası ilişkilere zarar vereceği aşikardır”

Diğer Haberler

Başa dön tuşu