Kıbrıs

HÜKÜMETTEN AKSA’YA BİR KIYAK DAHA

Ticari bankaların kredi faiz oranları yıllık yüzde 10-11 civarında seyrederken, KIB-TEK, ticari bankalar yerine yüzde 16.2 faiz ile AKSA’ya 225 milyon TL borç biriktirdi

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK)’nun AKSA’ya olan borç miktarı,  iki yüz yirmi beş (225) milyon Türk Lirası’na ulaştı. KIB-TEK ile AKSA arasındaki sözleşme gereği KIB-TEK, vadesi içerisinde ödenmeyen faturaya ilk ay yüzde 3, takip eden her ay için ise yüzde 1.2 faiz ödüyor. Buna göre AKSA’nın KIB-TEK’e uyguladığı faiz oranı, yıllık yüzde 16.2’ye karşılık geliyor.

KIB-TEK mali olarak iyi yönetilmiyor

Özellikle belediyeler başta olmak üzere kamudan olan alacaklarında sorun yaşadığı bilinen KIB-TEK’in, son bir yıllık sürede artan yakıt fiyatlarına bağlı olarak tarife güncelleme talebinin de Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından olumlu karşılanmadığı biliniyor. Kamusal alandaki alacaklarını tahsil edemeyen, artan maliyetleri karşısında tarifelerini güncelleyemeyen KIB-TEK, mali mükellefiyetlerini yerine getirmekte zorlanıyor ve borçlanmak durumunda kalıyor. Ancak KIB-TEK’in borç yönetimi de iyi değil.

“Hesap sorulmalı”

Ticari banka kredi faizleri yüzde 10-11 dolaylarında seyretmesine rağmen KIB-TEK’in ticari bankalardan borçlanmak yerine, yüzde 16.2 faiz oranı ile AKSA’ya 225 milyon TL borç biriktirmesi karşısında görüşüne başvurulan uzmanlar, bu durumun KIB-TEK’in mali olarak iyi yönetilmediğinin en açık ispatı olduğunu ifade ediyor.

Uzmanlar, mali uygunluk denetiminden sorumlu Sayıştay Başkanlığı’nın konuya el atması ve yıllık 13 milyon TL’yi bulan faiz farkı maliyeti nedeniyle sorumlulardan kamu menfaati gereği hesap sorulması gerektiğine dikkat çekiyorlar.

Akrabalık ilişkisi

Son günlerde AKSA’ya ödenen kira bedeliyle ilgili yaptığı açıklamalarla tepki çeken Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Kurumun yıllık 13 milyon TL zarar etmesine ve tüketicilerin daha pahalı elektrik kullanmasına yol açan bu uygulama karşısında hiçbir müdahalede bulunmuyor.

KIB-TEK’e yakın çevreler, KIB-TEK ile ilgili hemen her demecinde yolsuzluklara değinen ve üzerine gitmeye kararlı olduğunu söyleyen Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy’un bu konuya kayıtsızlığı dikkat çekiyor.

Taçoy’un kayıtsızlığı, kurum çevrelerince, KIB-TEK’te mali işlerinden sorumlu kişiyle akrabalık ilişkisine bağlanıyor

Diğer Haberler

Başa dön tuşu