Kıbrıs

İNCİRLİ: “ENGELLİLER AYRI TUTULAMAZ”

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Birleştirilmiş Engellileri Koruma, Rehabilite ve İstihdam (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı oy birliğiyle onayladı. 
İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi Başkanı, HP Milletvekili Jale Refik Rogers, tasarıya ilişkin raporu okudu ve yasa tasarısının komitede oy birliğiyle kabul edildiğini söyledi. 
Bu yasayla, kamuda var olan büyük bir eşitsizliğin önüne geçildiğini ifade eden Rogers, yasa tasarısının ülkeye hayırlı olmasını diledi, emeği geçenlere teşekkür etti. 


Mecliste söz alan,CTP Lefkoşa Milletvekili Sıla Usar İncirli, engellilerle ilgili yasa tasarısının önemine işaret ederek, engelli yurttaşlara karşı herkesin yapması gerekenler olduğunu söyledi. İncirli, engellilerin hiçbir şekilde ayrı tutulamayacağını belirterek, kamuya istihdam edilen engelli yurttaşların özlük haklarının iyileştirilmesini sağlayan bir yasa olduğunu söyledi. 
Bunun yeterli olmadığını, engellilerin devlete istihdamı yanında özel sektörde de istihdamı ve haklarının korunması için çalışmaların sürdürülmesi gerektiğine işaret eden İncirli, yasa tasarısında emeği geçen herkesi tebrik etti.  
İncirli, konuşmasında hükümetin ve Sağlık Bakanlığı’nın ülkeye giriş mevzuatının ne olduğunun belli olmadığını ve insanların da nasıl davranacağını bilemediğini ifade ederek, bilimin bu kriterleri ortaya koyabileceğini kaydetti, eleştiriler yaptı. 

Diğer Haberler

Başa dön tuşu