KıbrısManşet

“Saygı, özlem ve rahmetle anıyorum”

3’üncü Cumhurbaşkanı Dr.Derviş Eroğlu, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın 12’nci ölüm yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı:

“Devletimizin Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş ile çok uzun yıllar ben Başbakan o Cumhurbaşkanı olarak çalışmak şans ve bahtiyarlığına erişmiş biriyim.

Bizim hedefimiz her zaman için Kıbrıs Türk Halkı’nın kendi vatanında hür ve egemen olarak yaşaması, çok önemli olan Anavatan Türkiye ile bağlarımızı hep sürdürebilmemiz ve ekonomik olarak güçlü bir yapıya kavuşmamız olmuştur.

Onunla milli dava konusunda, hedeflerimiz bakımından hiçbir zaman ters düşmedik, hep aynı doğrultunda mücadele verdik.

Sayın Denktaş Kıbrıs Türkü için ömrünü vermiş,  milli mücadelenin her aşamasında önemli görevler üstlenen, Kıbrıs Türkü’nü azınlık haklarına razı olmaya iteklenen bir toplum noktasından, devlet sahibi bir halk olgusuna taşıyan , direnişçi idealist eşine zor rastlanan bir lider idi.

Haklı olduğumuz halde Kıbrıs konusunda bir türlü hakkımızın teslim edilmemesi, tam tersine bizlere ambargo, izolasyon uygulanması, Rum yanlısı davranışlar içine girilmesi karşısında bir gün bile milli davanın savunulması noktasından gerilemedi.

Hep millete inandı, Devletimize, egemenliğimize sahip çıkmamız gerektiğinin altını çizdi.

En sancılı zamanlarda bile bizlere ve halkımıza, ‘ sabreder, mücadeleyi bırakmaz, Türkiye’yi doğru yönlendirir, Türkiye’nin desteğinin devamını sağlar, gençlerimizi, halkımızı bilinçli hale getirirsek sonunda hedefimize mutlaka ulaşacağız” der, sürekli moral verirdi.

Rahmetli kurucu Cumhurbaşkanımızın mücadele yıllarının ilk gününden vefatına kadar yaptıkları, söyledikleri mutlaka belgesel ve kitap haline getirilmeli rehber olarak kabul edilmelidir.

Yaşıyor ve görüyoruz ki, Rum tarafının aynen kurucu Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi bizim egemenliğimizi, siyasal eşitliğimizi, self detereminasyon hakkımızı, güvenliğimizin Anavatan Türkiye tarafından garanti edilmesine devam edilmesi  talebimizi kabul etmeye niyeti yoktur.

Hedefleri, kendi egemenliklerini AB ve diğer yandaşlarının yardımı ile tüm Kıbrıs’a yaymak bizi azınlık durumuna indirgemektir.

Dolayısı ile yapılması gereken Rumların KKTC’nin tanınması için başvurduğu oyunlara aldanmamak Sayın Cumhurbaşkanı Tatar’ın dile getirmekte olduğu, Anavatan Türkiye tarafından da desteklenen iki Devletli çözüm yolunda ilerlemektir.

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın bizlere sahip çıkmamızı öğütlediği üç şey , Devletimiz sahip çıkmak, üzerinde güven içinde yaşadığımız vatan topraklarımızdan taviz vermemek, Anavatan Türkiye’nin etkin ve filli garantörlüğünden Türk askerinin buradaki varlığının devamından asla geri adım atmamaktır.

İçimize girip bizi karıştırmaya, Devletimizden, Anavatanımızdan, Milli değerlerimizden bizleri koparmaya çalışanlara asla müsaade etmemeli, müsamaha  göstermemeliyiz.

Atatürkçü çizgiden, Doktor Küçük ile Denktaş’ın açtığı milli egemenlik ve güvenlik yolundan asla geri dönmemeli, kimsenin bizleri başka yollara sürüklemesine izin vermemeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Denktaş’ı aramızdan ayrılışının 12’ncı yılında bir kez daha saygı, özlem ve rahmetle anıyorum”

Diğer Haberler

Başa dön tuşu