Kıbrıs

TATAR VE ÖZERSAY, ÖZEL JET SORUŞTURMASIYLA İLGİLİ POLİSE İFADE VERDİKLERİNİ AÇIKLADI

Mecliste Başbakan Ersin Tatar söz aldı. Yaz aylarında Meclis’in çalışması için birlikte alınan karar doğrultusunda çalışmaların sürdüğünü kaydeden Tatar, kürsüyü kullanıp “avaz avaz bağıranların” amacının ne olduğunu merak ettiğini dile getirdi. “Bağırmakla bir şeye çare bulamayız mesele gerçekleri görebilmektir” diyen Tatar, makul bir ses tonuyla da derdin anlatılabileceğini ifade etti.

Kendilerinin pandemi sürecini nasıl yönettiklerinin ortada olduğunu belirten Başbakan Tatar, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın rapor konusunda yaptığı açıklamaya işaret ederek, konunun gündeme bu şekilde getirilmesine anlam veremediğini söyledi, meselenin başka yerlere çekilmemesi gerektiğini ifade etti.

“Raporu hazırlayanların ‘bizim insanlarımız’ olduğunu hatırlamak gerek” diyen Başbakan Tatar, her şeye siyaset bulaştırılmaması gerektiğini söyledi.

Emirname konusunda bir planları olduğunu, karşılıklı olarak bunun görüşüldüğünü söyleyen Tatar, öncekiyle aynı noktada olduklarını anlattı.

“MEVCUT ŞEKLİYLE GELİRSE YİNE İMZALAMAM”

Başbakan Ersin Tatar, emirnameyi 1 Ocak’ta o günkü haliyle imzalamadığını, gerekçelerini de söylediğini hatırlatarak mevcut şekliyle karşısına gelirse yine imzalamayacağını açıkladı.

Bu sırada bazı milletvekillerinin yerinden sorduğu sorular nedeniyle tartışma yaşandı.

Konuşmasını sürdüren Başbakan Tatar, YYK’nın çok önemli bir görevi yerine getirdiğine işaret etti.

“JET MESELESİNDE ÇARŞAMBA GÜNÜ POLİS BENDEN DE İFADE ALDI”

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı’nın polis şiddeti ve jet kriziyle ilgili polis raporları konusunda yerinden sorduğu üzerine Tatar, jet meselesi konusunda polisin Çarşamba günü kendisinden de ifade aldığını kaydetti.

ÖZERSAY KENDİSİNDEN DE İFADE ALINDIĞINI AÇIKLADI

Yerinden söz alan Başbakan Yardımcısı Dışişleri Bakanı Kudret Özersay kendisinden de ifade alındığını açıkladı.

Başbakan Tatar, raporun bir an önce ortaya çıkmasını istediklerini söyledi. 

Tatar, polisin kişisel hatası varsa bunun da soruşturulacağını ve gerek görülürse ceza verileceğini kaydetti.

CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe’nin “siz bu insanlarla görüştünüz mü?” sorusu üzerine “hayır” cevabını veren Tatar, kabinesinden birinin görüşüp görüşmediği sorusu üzerine de Özdenefe’den kendisini sorguya çekmemesini istedi.

Tatar, Aytaç Çaluda’ya bu konuda soru yönelttiğini ancak cevap almadığını kaydetti.

Vakıflar İdaresi’ndeki münhal ve sınav konusundaki soruya yanıt olarak da Tatar, “Orası bağımsız bir kurum, bu konu bana gelmedi ben de onlara asla münhal açın demedim” dedi ve sürece hiçbir şekilde müdahil olmadığını ifade etti.

Bunun üzerine yerinden söz alan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, bu kurumun Başbakanlığa bağlı olduğunu söyledi, Başbakan Tatar da sürece müdahalesi olmadığını anlattı.

Başbakan Tatar işe alımlara hiçbir müdahalesi olmadığını tekrarladı.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu