Kıbrıs

YENİ NESİL SİYASET

Kıbrıs Arena Genel Yayın Yönetmeni Deniz Gürgöze yazdı..

Yeni nesil siyaset

İnsanlar artık siyasetten nefret eder oldu.

Kolay mı ayni şeyler sürekli bir başka siyasetçinin ağzından söylenip söylenip dönüyor. Her gelen bir önceki siyasetçinin düşüncesi ve söylemleri ile ilerliyor. İnsanlar gerçekten bu tür siysetten uzak olmak, artık eski söylemlerle hareket etmek istemiyor. Küçük bir ada ülkesindeyiz. Yapılacak işin ne olduğu belli iken, sanki ilk defa kendileri yeni şeyler söylüyormuşlar gibi ortada gezinen bir çok isim var. İnsanları sadece seçim zamanı hatırlayan bu isimler üretmek adına değil, makam adına halkın gözüne girmeye çalışıyor. Artık halk yeni arayış içerisinde. Yeni yüzler görmek istiyor. Yeni nesil siyaset de bu yüzden büyük önem taşıyor. Yalan vaatlerle değil, gerçekçi ve güven verici söylemlerle hareket eden siyasilere ihtiyaç var. Halk yapabileceklerini söyleyen birilerini istiyor artık.

Bugün bir çok yerde farklı isimlerin ön plana çıktığını görüyoruz. Kaldı ki bu isimler hem genç hem de farklı vizyonla göz önünde olan isimler. Şu an olağan üstü bir süreçten geçiyoruz. Covid-19 süreci bize bir çok şeyleri daha net gösterdi. İnsani ilişkileri ön plana çıkardı. Bu süreç tabi ki geçecektir. Ekim ayında gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı seçiminin akabine arka arkaya seçimler yaşanacaktır. Partiler içi seçim, genel seçim ve daha sonra belediye seçimleri.

Tabi halk bu seçimlerden usansa da yeni arayışlara girecek ve yeni isimler görmek isteyecek. Bu seçimlerin şimdiden alt yapısını yapmaya başlayan köklü siyasetçiler kim bilier belki de yeni nesil siyasetçilere fırsat vermek istemeyecektir. Ama halk bu sefer gözünü açtı. Kimin ne yaptığını çok iyi bilmekle birlikte, halk bu defa farklı isimleri görmekte kararlı…

Örneğin uzun süreden beri takip ettiğim bazı isimler var. Gerek sosyal alanda gerek yardımlaşma gerkese bulundukları konumları ile canla başla çalışan isimler…

Bir çok isim geliyor aklıma… Bazılarıı geçen seçim ortaya çıkmış bazıları ise hiç çıkmamış…

Mesela Dipkarpaz’dan Murat Civelek var… ayni zamanda şu an Karadeniz Kültür Derneği Başkanı. Gazimağusa’dan Mücahit Kaya var.. Gazimağusa Belediyesi’nde danışman ve özellikle kovid-19 sürecinde canla başla yürüttüğü çalışmalarla halkın içinden biri. Lefkoşa’dan özellikle kadınlar için yürüttüğü çalışmaları ile gündemde olan Ayşe Kişmir var. Dolu dolu bir insan…Girne’de özel kalem müdürlüğü yapmış ve bir çok siyasi arenada geri planda yer almış Muslu Akgüney var. Kovid-19 sürecinde elini taşın altına koyan ve bunu da hiç bir karşılık beklemeden yapan Mete Özmerter var, belkide en son düşüneceği şey siyaset ama insanlar kim ne yapmış bu halk için iyi biliyor. Ve yine Kovid-19 sürecinde sağlığın ön planda olması için siyasileri ve halkı seferber eden Tabibler Birliği Başkanı Özlem Gürkut var, daha önce aday olmuş bir isim. Sivri dili ile ekonomist Hasan Ulaş Altıok var. Hatta bana göre daha da ileriye gitmemiz gerekir… Bazı belediye başkanlarının da özellikle başarılı olanlarının mecliste yer alması halkın yararına olacaktır. Belediyecilik anlayışını mecliste hükümet anlayışı ile taçlandırmalıdırlar. Bugüne kadar hiç bir gazeteciyi de meclis koltuğunda görmedik. Belki mesleğin güçlü isimlerini bu seçim görürüz. Halkın beklentisi yeni isimlerin yanında söz verip yapabilecek isimlerin olması. Geçmişte halkın bir şekilde bir yerden güvenini kazanmış isimler çıkmalı ortaya…Geçtiğimiz seçim bir nebze de olsa meclisimiz yeni isimlerle soluk almıştı. Halk artık particilik yapılmasını istemiyor. Tabi daha bir çok isim var buradan sayamadığım. Yani yeni nesil siyaset yapabilecek bir çok isim var… Umarım bu anlayışla önümüzdeki seçim ortaya çıkarak halkın beklentisine cevap verebilirler.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu