Kıbrıs

YÖK DENKLİĞİ İLE ARUCAD DİPLOMASINA ULUSLARARASI TANINIRLIK

ARUCAD, tüm bölümleri için YÖK denkliğini almasının ardından diploması da uluslararası tanınırlık kazandı.

Kıbrıs’ın ve Bölgenin sanat, tasarım ve iletişim odaklı tek vakıf üniversitesi Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi (ARUCAD), tüm bölümleri için Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) denkliğini almasının ardından diploması da uluslararası tanınırlık kazandı.

Sanat, tasarım ve iletişim odaklı eğitim veren Üniversite’nin Plastik Sanatlar, Fotoğraf, Seramik, Film Tasarımı ve Yönetimi, Mimarlık, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Endüstriyel Tasarım, Görsel İletişim ve Tasarım, Medya ve İletişim Bölümleri 2020 YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer aldı.

ARUCAD’ın dokuz bölümü 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alarak, 2020-2021 eğitim-öğretim yılından itibaren Türkiye Cumhuriyeti’nden öğrenci kabulüne başlayacak.

TC uyruklu öğrenciler için toplamda 315 kontenjan hakkı verilen ARUCAD’ın, her bir bölümünün 35 kontenjanı bulunuyor. ARUCAD, 2020-2021 Akademik Yılında TC uyruklu 135 öğrenciyi %100 bursla, 90 öğrenciyi ise %50 bursla kabul edecek. TC Uyruklu 90 öğrenci ise ücretli programlara kayıt olabilecek. Plastik Sanatlar, Seramik ve Fotoğraf Bölümlerini tercih edecek TC uyruklu adaylar, özel yetenek sınavlarında aldıkları başarının ardından Üniversiteye kayıt yaptıracak.    

SANAT FAKÜLTESİKontenjanPuan Türü
Plastik Sanatlar (Burslu) *15TYT
Plastik Sanatlar (Ücretli*10TYT
Plastik Sanatlar (%50 indirimli)*10TYT
Seramik (Burslu) *15TYT
Seramik (Ücretli)* 10TYT
Seramik  (%50 indirimli)*10TYT
Fotoğraf (Burslu) *15TYT
Fotoğraf (Ücretli)*10TYT
Fotoğraf (%50 indirimli)*10TYT
Film Tasarımı ve Yönetimi (Burslu)15SÖZ
Film Tasarımı ve Yönetimi (Ücretli)10SÖZ
Film Tasarımı ve Yönetimi (%50 indirimli)10SÖZ
* Özel yetenek sınavıyla öğrenci kabul edecek.  
TASARIM FAKÜLTESİ  
Mimarlık (Burslu)15SAY
Mimarlık (Ücretli)10SAY
Mimarlık (%50 indirimli)10SAY
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı (Burslu)15EA
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı (Ücretli)10EA
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı (%50 indirimli)10EA
Endüstriyel Tasarım (Burslu)15SAY
Endüstriyel Tasarım (Ücretli)10SAY
Endüstriyel Tasarım (%50 İndirimli)10SAY
İLETİŞİM FAKÜLTESİ  
Medya ve İletişim (Burslu)15SÖZ
Medya ve İletişim (Ücretli)10SÖZ
Medya ve İletişim (%50 indirimli)10SÖZ
Görsel İletişim ve Tasarım (Burslu)15SÖZ
Görsel İletişim ve Tasarım (Ücretli)10SÖZ
Görsel İletişim ve Tasarım (%50 İndirimli)10SÖZ

Konuyla ilgili açıklama yapan ARUCAD Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Asım Vehbi “2018-2019 yılında eğitime başlayan ARUCAD’ın, YÖK denkliğini alması ile diploması tüm dünyada tanınırlık kazandı. 2020-2021 Akademik Yılında Üniversitemizi tercih edecek TC Uyruklu aday öğrenciler için toplamda 315 kontenjan verildi.

Uluslararası adaylar, KKTC uyruklu ve lise öğrenimini kesintisiz 4 yıl boyunca KKTC’de tamamlayan TC Uyruklu adaylar için başvurularımız devam ediyor. Bu yıl KKTC, TC  ve uluslararası uyruklu tüm aday öğrencilerimize geniş burs imkânları sunuyoruz. Son teknoloji ile donatılan atölye, stüdyo ve laboratuvarlarıyla çağdaş eğitim olanaklarına sahip ARUCAD, %100 öğrenci ve akademisyen memnuniyeti ile öğrenci dostu bir üniversitedir” dedi.

Bu yıl ARUCAD’a kayıt yaptıracak KKTC vatandaşı ve/veya lise öğrenimini kesintisiz 4 yıl boyunca KKTC’de tamamlayan TC Uyruklu öğrencilere sınavsız %75 burs garantisi sunan ARUCAD’da, adaylar mülakatlara katılarak burslarını %100’e kadar yükseltebiliyor.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu