Deniz GürgözeKöşe YazılarıManşet

Deniz Gürgöze: “Bu hunharca işlenen bir cinayettir”

Bu yazıyı kaleme almadan önce çok düşündüm kimsenin bir insanı öldürmeye hakkı yoktur. Küçük bir ülkede yaşıyoruz herkes birbirini biliyor, tanıyor, tanımıyorsa da araştırıp öğrenebiliyor. Geçtiğimiz akşam hunharca, vahşice öldürülen gencecik insan için soruyorum kim ne yaptı? Hangi siyasi bu konunun daha derin araştırılmasını talep etti? Bir annenin bir babanın bir kardeşin canı ne kadar yandı hayal bile edemem. Bu normal bir ölüm değildir. Bu bir insana yapılabilecek en ağır ölüm şeklidir. Günlerdir haberler ve yazılıp çizilenler oldu. Ama her zaman olduğu gibi bu haberde bir süre sonra gündemden düşecek ve konu kapatılacaktır.

Ülkemizde güvenlik görevlisi adı altında çalışan gençler var. Ülkemizde işsizliğin hat safada olduğu bugün güvenlik görevlisi olmak için kendini pazarlayan bu gençler özellikle dış görünüşleriyle güçlü ve yapılı görünerek iş imkanı bulmaya çalışıyorlar. Herkesin mühendis, öğretmen, sanatçı veya buna benzer meslekler de olmasını elbetteki bekleyemeyiz . Ama bu ülkenin yasaları ve kuralları çerçevesinde yapacağınız her işi layıkı ve iş ahlakı çerçevesinde yapmanız gerekir. Özel güvenlik şirketleri öncelikle işe aldı bu gençleri özel bir eğitimden geçirmelidir. Polis tarafından eğitim alarak işe başlaması gereken bu gençler maalesef hiçbir şey bilmeden sırf dış görünüşleri yüzünden işe alınıyorlar. Bugün ülkemizde gece hayatı sınırları aşmıştır. Elbetteki güvenlik görevlileri kapıda veya içerde olacaktır. Ama unutulmaması gerekir ki içeride olan dışarıdaki gibi sağlıklı değildir. Yani dışarıdan içeriye girerken alkol almamış ise içeride kesinlikle alkol kullandığı için ve bu alkolün şişede durduğu gibi insan vücudunda durmayacağını bildiğimiz için öncelikle davranışımız karşımızdakinin hal ve hareketlerine göre olmalıdır. Yani alkol almış ise o insana normal bir insan gibi davranamazsınız daha hassas ve daha uzlaşıcı olarak davranmak zorundasınız. Bugün alkol ve yasaklı madde kullanan insan sayısı o kadar arttı ki özellikle barlarda, kulüplerde ve meyhanelerde bu tür taşkınlıklar görmek bizi şaşırtmıyor. Ama her ne olursa olsun insan hayatı bu kadar ucuz olmamalı. Henüz yirmili yaşlarda hayatın baharında olan gençlerimizi bu şekilde kaybetmek akla hayale sığmayacak bir durumdur. Bu insanların yani güvenlik görevlilerinin öncelikle iyi bir eğitimden geçmesi gerekir. Ayrıca bu gibi meslek sahibi olan gençlerin üzerilerinde kesici alet, sopa, silah ve buna benzer insana zarar veren araç gereçler bulunmamalıdır. Kavga esnasında insanın gözü dönebilir, o anki piskoloji ile çok farklı davranışlar sergileyebilir. Ölümüne neden oldukları bu gencin o an belki de öleceğini hiç düşünmemi diler. Ama bir insanla kavga ettiğiniz esnada yaptığınız her hareket yani atacağınız hem yumruk karşınızdaki kişinin yanlış bir yerine geldi anda onun zaten ölümüne sebep olursunuz. Bir insanın vücudunda neresine vurmak ya da vurmamak gerektiğini iyi bilmeniz gerekir. Yani bu güvenlik görevlileri eğitilirken karşısındaki insanların neresine vurulmaması gerektiğini çok iyi öğrenmelidir. Ayrıca bu hunharca ve vahşice gerçekleşen cinayetin orantısız güç kullanılarak işlenmesi farklı bir boyutdur. Karşınızdaki bir kişiye on kişi olarak saldırmanız kesinlikle kabul edilir değildir.

Bugün hayatını kaybeden bu gencin ailesi bir ömür unutamayacakları acıyla her gün yanıp kavrulacak. Bizler bu yazıları bugün yazacağız yarın unutulacak. Ama bu gencin ölümüne sebep olanlar ömür boyu vicdanlarını sorgulayacaklar. Onların hayatı da Hüseyin Mavideniz’in hayatı da artık yok. Polisin bir an önce ailenin içini rahatlatması için hızlıca açıklama yapması ve yargının bir an önce tecelli etmesi gerekir.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu