Teknoloji

2023 YILINDA İLK UZAY TURİSTİ SEYAHATİNE BAŞLAYACAK

Elon Musk’ın kurucusu ve sahibi olduğu uzay taşımacılığı şirketi SpaceX başta olmak üzere neredeyse herkes uzay seyahatleri planlıyor.

Hatta SpaceX şirketi, Mars’ta bir koloni kurmayı bile düşünüyor. Fakat şimdilik ilk hedef uzay turizmini başlatmak.

Rus roket şirketi Energiya ve ABD uzay turizmi şirketi Space Adventures tarafından yapılan bir anlaşma ile birlikte, ilk uzay seyahatinin resmi planlaması kesinleşmiş oldu. Yapılan anlaşmaya göre uzay turistinin yapacağı seyahat yaklaşık olarak 90 ila 100 dakika arasında sürecek.

İstasyon veya mekik dışına çıkmak olarak adlandırılan uzay yürüyüşü, aslında pek zor değil. Daha önceden astronotlar ve kozmonotlar defalarca uzay yürüyüşü yapmıştı. Son derece keyifli olduğu tahmin edilen bu faaliyet, 2023 yılında gerçekleştirilecek. Her ne kadar salgın gibi hiç beklenmeyen durumlar işin içine girse bile, yine de zamanında bunun yapılması planlanıyor.

Uzay ajansı Roscosmos’un parçası olan Rus roket şirketi Energiya ile ABD merkezli Space Adventures birlikteliğiyle yapılması planlanan bu faaliyet, henüz ne kadara mal olacağı konusunda belirsizliğini kaybetmedi. Yapılacak bu uzay yürüyüşü muhtemelen diğer uzay yürüyüşlerinin de fiyatını belirleyecek.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu